Výstava Powerlines v Budapešti

Architektonická kancelář ONL [Oosterhuis - Lénárd] přibližuje koncept své práce propojující technologii a výtvarné umění. Zároveň prezentují projekt CET vyrůstající v Budapešti na nábřeží Dunaje.

CET budapešť

Projekt CET Budapešť získal cenu Autodesk BIM Award

Architektonickou kancelář ONL sídlící v Rotterdamu vedou nizozemský architekt Kas Oosterhuis a výtvarnice maďarského původu Ilona Lénárd. Jejich výstava v Budapešti ukazuje souvislosti mezi výtvarnými pracemi (či skicami) Ilony Lénárd a jejich architektonickými projekty. Jde o koncept tvorby, který studio dlouhodobě zkoumá a ve svých pracech se jej snaží důsledně uplatňovat: Výtvarná linie je nejprve pohybem, intuitivním gestem vycházejícím z nitra. V rámci dalších fází architektonického projektu jsou linie promýšleny a využity pro řízení architektonického tvaru. Definují jej od konceptu až po výrobu. V projektech ONL je také samozřejmostí snaha o maximální využití současných počítačových a výrobních technologií.
Na výstavě nechybí projekty ONL zpracovávané pro Maďarsko. Nejvýznamnějším z nich je budova CET Budapešť, která právě teď vyrůstá na nábřeží Dunaje v exponované lokalitě maďarského hlavního města. Práce jsou velmi inspirativní po architektonické i výtvarné stránce. Expozice ale není velká rozsahem a není ani nijak výjimečná z hlediska instalace. Až na malý skleněný blok s laserem vypálenou budovou CET zde nenajdete architektonické modely. Zajímavý směr výzkumu kanceláře ONL, kterým je architektura reagující na člověka, je prezentován pouze na obrazovce a nikoli formou interaktivní instalace.
Jen samotná výstava by zřejmě za cestu do Budapešti nestála. Můžete ale zároveň zhlédnout staveniště CET na nábřeží Dunaje mezi mosty Petofi a Szabadág a pokusit se najít odpověď na otázku, proč má zde, na rozdíl od našeho hlavního města, netradiční stavba podporu politiků i veřejnosti. Proč se současný starosta Budapešti v rámci předvolební kampaně projektem chlubí místo toho, aby se na staveništi přivazoval a bránil realizaci vlastním tělem :-)

Výstava trvá od 15.10. do 3. 12. 2010.

www.a22gallery.com
www.oosterhuis.nl

Psáno pro časopis ERA 21.

Výstava Powerlines

Kromě autorů otevřel výstavu nizozemský velvyslanec a maďarský architekt Dr. József Finta

Výstava Powerlines
Kas Oosterhuis při otevření výstavy

Výstava Powerlines

Rubrika: Výstavy
Vydáno: 20.10.2010
Počítadlo: 6027 čtenářů


Thu Apr 18, 2024 02:58:18
CAD Zone Články Rhino V-Ray AutoCAD LT CADprofi SketchUp

CADzone.cz
věnováno CADu...