Rhino 5.0 – lépe, více, rychleji
Jak se na vyšší verzi sluší a patří nabízí výrobce více jak 3500 modelovacích, editovacích a uživatelských inovací. Jeden z nejuniverzálnějších modelovacích programů Rhinoceros uvádí aktuální verzi Rhino 5 , která umožňuje zpracovat více dat a objemů za využití menší kapacity paměti vašeho počítače a to vše rychleji než doposud. Podívejme se na to nejpodstatnější.
Dobrá zpráva pro všechny uživatele Rhina, zvlášť architekty a stavaře, větší projekty je teď Rhino schopno řešit úsporněji a rychleji, takže žádné nadechnout se a počítat do 10... (než to Rhino zvládne).Revolucí pro objemné modely (např. soubor budov, model domu z exteriéru, interiéry, tramvaje a jiné dopravní prostředky, šperky apod.) jsou zejména:
- lehké vytažení (lightweight extrusion) představuje zcela nový typ objektu, oproti spojené ploše zabírá méně paměti, při editaci se převádí rychleji na polygony a práce i s více takovými objekty najednou je ve výsledku „lehčí“ a lehčí (méně paměti) je i výsledný soubor. Pokud je to možné Rhino 5.0 upřednostňuje objekty jako lehké vytažení i příkazy Kvádr, Válec, Trubice a Vytáhnout křivku oproti NURBS objektům. Změna velikosti souborů není zanedbatelná, porovnejte sami!
Z necelých 600MB na 20MB! „...Při vytáhnutí půdorysu budovy (16 000 čar) příkazem Extrude vznikl v předchozí verzi soubor o velikosti cca 598 MB. Užitím „lehkého vytažení“ má soubor pouze 20MB.“
(př. z komentáře Ricka Smithe, testovaný půdorys budova Walt Disney Concert Hall, uvedeno na www.rhino3d.cz).
- double-precision meshes přesně napodobují terén a 3D reliéf.
- 64 bit Rhino umožňuje práci s objemnými soubory rychleji .
- zobrazovací rychlost, která je pozitivně ovlivněna rychlostí grafické karty.
Další důležitá vylepšení:
- hladiny a práce s nimi je jednodušší, umožňuje jednoduše měnit a přiřazovat jména spojených bloků, snáze třídit, filtrovat a reorganiziovat seznam hladin včetně opakování názvu podhladin,
- bloky urychlují a usnadňují práci v Rhinu, mezi nové patří editace již vloženého bloku a podbloku se snadnější prácí v hladinách, spojené bloky jsou „otevřené“, editaci aktivujete dvojklikem a při rozložení je v jednom kroce rozkládán blok i jeho spojené bloky, při nahrazování si pak nový blok přebírá bod vložení, velikost i natočení,
- organizace práce umožňuje efektivněji sdílet soubory s ostatními, např. nová organizace hladin a usnadnění práce s připojenými soubory. Cesta připojených souborů je ukládána jako absolutní i relativní zároveň a Rhino nově umí i najít soubor se stejným jménem tak, aby umožnil načtení připojených souborů a nic se neztratilo,
- render byl vylepšen jak na úrovni Rhina samotného (zvlášť v užití textur textura mapping) tak podpora pro plug-in.
- čištění snáze maže prázdné skupiny, nepoužívané typy čar, kótovacích stylů a materiálů.
Nové Rhino 5.0 svými inovacemi potvrzuje cíl svého výrobce být i nadále světově oblíbeným a universálním nástrojem designérů, architektů a dalších oborů. Dokládá to i na poli kompability s 9 novými podporovanými formáty a dalšími vylepšeními.
Podle www.rhino3d.com
Rubrika: Rhinoceros
Vydáno: 21.02.2013
Počítadlo: 4610 čtenářů