SketchUp 2015

SketchUp je oblíbený díky možnosti rychle vkročit do problematiky 3D modelování i díky verzi pro nekomerční využití zdarma. Je ale používán i mezi profesionály z různých oborů. Má širokou mezinárodní komunitu uživatelů a k dispozici jsou zajímavé doplňky.

SketchUp
Huddersfield Railway Station od Tomdubbs | 3D Warehouse

Aplikace, která často zůstává v povědomí odborné veřejnosti ještě pod názvem Google SketchUp, byla před několika lety převzata společností Trimble.

Začínající uživatelé uvítají množství výukových materiálů v angličtině i v českém jazyce a možnost zakoupení PRO verze v češtině. Užitečná může být také rozsáhlá databáze modelů 3D Warehouse dostupná přímo z prostředí SketchUp.

Pro profesionální prezentaci projektů a přípravu tiskových výstupů je důležitý modul LayOut, který umožňuje umístit v rozvržení různé pohledy na model včetně rozpisky, kótování a poznámek. Pro náročnější uživatele existuje množství pluginů. K výběru jsou různé renderovací nástroje, knihovny dynamických komponent usnadňující tvorbu komplexnějších prvků jako jsou okna a dveře i aplikace rozšiřující funkčnost programu například o časovou osu pro plánování průběhu stavby.

SketchUp
M. Wendt | 3D Warehouse

Nová verze SketchUp 2015 je k dispozici pro Windows 32 i 36-bit a v 64-bitové verzi pro MAC OS. Vyšší rychlost práce s velkými modely by mělo zajistit přepsání nástroje Face Finder pro modelování a editaci stěn a možnost využít tzv. "rychlé styly" zobrazování.

Verze PRO také vkročila na pole BIM technologií možností importu a exportu formátu IFC a implementací Klasifikátoru, který umožňuje přiřadit prvkům informace, zda jde o stěnu, desku, střechu a podobně.

Srovnání verzí SketchUp
SketchUp v eshopu CADzone.cz
Pluginy pro SketchUp

Rubrika: SketchUp
Vydáno: 26.02.2015
Počítadlo: 3566 čtenářů


Thu Jul 25, 2024 00:20:32
CAD Zone Články Rhino V-Ray AutoCAD LT CADprofi SketchUp

CADzone.cz
věnováno CADu...